zarabianie-na-zakladach

Marża bukmacherska – dlaczego nie zarobisz na zakładach

Zakłady bukmacherskie rządzą się swoimi prawami. Nie powstały po to by na nich zarabiać, jak się błędnie wydaje większości grających. To logiczne, że wielkie, światowe korporacje umożliwiają obstawianie zakładów bukmacherskich na niemal wszystkie wydarzenia sportowe świata po to by zarobić na tym pieniądze, a nie rozdawać pieniądze obstawiającym je graczom.

Dlaczego nie uda Ci się zarobić na zakładach bukmacherskich ? Oczywiście mowa tutaj o większości grających, bo zdarzają się tacy, którzy dzięki wiedzy z zakresu sportu, matematyki, finansów i statystyki ogrywają bukmachera, ale ich odsetek względem ogółu jest bardzo znikomy i raczej trzeba optować za tym, że jest to jedna lub dwie osoby na sto, chociaż i tak te liczby mogą być zawyżone.

Powodem dla którego będzie Ci bardzo ciężko zarobić na zakładach jest tak zwana marża bukmacherska. Przyjrzyjmy się zakładowi „kto zacznie mecz ?” aby powiedzieć czym jest wspomniana marża. Jak wiadomo rozpocząć mecz może tylko i wyłącznie drużyna A lub drużyna B, tym samym szanse na trafienie zakładu wynoszą dokładnie pół na pół. Zatem kurs na dane zdarzenie (bez istnienia marży) powinny wynosić 2.0 na drużynę A oraz 2.0 na drużynę B. Tymczasem większość bukmacherów oferuje kursy w okolicach 1.85 na każdą z drużyn. Różnica pomiędzy tymi liczbami (faktycznym prawdopodobieństwem, a kursem oferowanym przez bukmachera) jest wspomnianą marżą bukmacherską.

Mówiąc w wielkim uproszczeniu, zakłady bukmacherskie zawsze przynoszą zysk bukmacherowi, bo istnieje marża bukmacherska, czyli odchylenie oferowanego kursu od rzeczywistego prawdopodobieństwa. Istotą zakładów bukmacherskich jest wyszukiwanie takich typów, gdzie bukmacher się pomylił, czyli zaoferował za wysoki kurs względem prawdopodobieństwa (są tak to zwane Value Bet – wartościowe typy). W sieci znaleźć można strony, które zajmują się wyszukiwaniem takich typów, ale są to raczej algorytmy komputerowe, a nie działania ludzkie. Tym samym nie można mieć pewności co do słuszności ich obstawiania.